autorZbyszek Filipiak

Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików (legitymacja nr 1171)

Współautor spotkań artystycznych „Galeria Wizji”, łączących poezję i fotografię, w klubie „Od Nowa” (2004). Współzałożyciel Toruńskiej Grupy Fotograficznej (2007-2009) oraz Prezes Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne (od 2010 roku). Redaktor i współtwórca albumu fotograficznego “Z drogi… Miasto i okolice okiem Toruńskich Spacerów Fotograficznych”, (Toruń 2012).

Pracuje zarówno na błonach fotograficznych (średnio i małoobrazkowych), jak i cyfrowo. Prowadzi warsztaty z zakresu portretu oraz wykłady upowszechniające historię fotografii. Juror w regionalnych konkursach fotograficznych. Laureat nagrody „Kulturalny krawat” (grudzień 2012) za osobowość kulturalną miasta, przyznany w głosowaniu internautów zorganizowanym przez portal Kulturalny Toruń.

Zbyszek Filipiak… Zawodowo – prawnik, nauczyciel akademicki, artysta fotograf (członek Polskiego Związku Artystów Fotografików); prywatnie – miłośnik fotografii, muzyki… I ludzi, chciałoby się powiedzieć, bo bez tej cechy aktywność społeczna Zbyszka Filipiaka nie dałaby takich rezultatów. W kategoriach potencjału społecznego człowiek-orkiestra. To za jego sprawą pasjonaci sztuki fotografowania i miłośnicy Torunia stworzyli kreatywną społeczność – Toruńskie Spacery Fotograficzne. W stowarzyszeniu jest miejsce dla amatorów i profesjonalistów, jest miejsce na wzajemne inspiracje i przyjaźnie. Prace Zbyszka to obrazy nie przegadane, skoncentrowane na clou tematu, który doskonale wychwytuje i eksponuje, bez względu na to, czy jest to portret, historia, impresja czy detal. To taki rodzaj migawkowo ujętej kwintesencji, w której istotnym elementem jest kolor: ograniczony do bieli i czerni, bogaty lub stanowiący mocny akcent kompozycji. Plastycznym walorom kompozycji Filipiaka często towarzyszą symboliczne podteksty.

[Katarzyna Kluczwajd,  zabytkoznawca, regionalistka, muzealniczka, Prezes toruńskiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki]

Obrazy Zbyszka to zasłuchanie w ciszę schyłku lata, subtelna próba zatrzymania niegdysiejszych śniegów. Artysta nie stosuje zabiegów korekcji plam, zmarszczek, pryszczy na twarzy. On po prostu patrzy na modela, temat z miłością – i ujawnia to, co skrywane, wstydliwe nieraz, a istotne. Dziewczyna w różowej sukni, krakowskie podwórko zobaczone przez rozbitą szybę, stare krzesło, pod którym na widok światła ugięły się nogi, kolczasta gałąź, konik polny, który przycupnął na dziewczęcej dłoni, rozmowa dwóch trzepaków... Poezja doznań, które nigdy się nie stały. I przeszłość, która zdarza się teraz.
[Paweł Łopatka: Wyznanie. Tęsknota. Didaskalia, 2008, nr 87]

Wystawy:

 • „Takie podwórka” (styczeń 2004, Dom Muz, Toruń),
 • „Friki, glorie i fantasmagorie” (listopad 2006, Od Nowa, Toruń),
 • „Z kobietami” (marzec 2011, Kontrapunkt, Toruń).
 • „Aktywizacja bezrobotnych na terenach niezamieszkałych” (z Gosią Mitręgą, listopad 2016, Dwór Artusa, Toruń)

Organizator i uczestnik kilkunastu wystaw zbiorowych, m.in.: Pierwszy Przegląd Fotografii Toruńskiej (grudzień 2004, Dom Muz); Toruńskiej Grupy Fotograficznej, (sierpień 2010, Cafe Katarynka); dziewięciu jak do tej pory wystaw Toruńskich Spacerów Fotograficznych:

 • “Toruńskie Spacery Fotograficzne”, (Piwnica Pod Aniołem, Toruń), sierpień 2010
 • “Wielka płyta”, (Klub Rubin, Toruń), październik 2010
 • “Toruński Outdoor”, (Klub Kontrapunkt, Toruń), maj 2011
 • “Notatki z przestrzeni”, (Klub Kontrapunkt, Toruń), marzec 2012
 • “Miasto otwarte. 2 lata Toruńskich Spacerów Fotograficznych”, (Dwór Artusa, Toruń), sierpień 2012
 • “Z drogi…” (Galeria Akcent, Grudziądz), listopad 2012
 • „Toruń w konwencji retro”, (Dom Muz, Toruń), lipiec 2014
 • „Toruń wieczorny, Toruń nocny”, (Muzeum Okręgowe-Ratusz Staromiejski, Toruń), wrzesień 2015
 • „Poezja codzienności”, (Galeria Dworzec Zachodni, Klub Od Nowa), maj 2016

Wystawy zbiorowe w Okręgu Kujawsko-Pomorskim ZPAF (Mała Galeria Fotografii, Toruń):

 • “Cztery światy”, styczeń-luty 2016
 • “Tacy jesteśmy”, listopad-grudzień 2016
Wywiad z artystą w programie „Backstage”, zrealizowanym przez Telewizję Internetową Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.